בעלי - חיים מתחפשים לא רק בפורים
קראו את קטעי המידע, השלימו את הנתונים החסרים בטבלה בעזרת קטעי המידע.
הקלידו את תשובותיכם במקומות המתאימים.

דג האבנון
יש דג המתחפש ל...אבן! גם השם שלו דומה לאבן.האבנון נח על קרקעית הים באילת. הדגים הגדולים אינם טורפים אותו כי הם לא אוהבים לאכול אבנים. גם הדגים הקטנים חושבים שהאבנון הוא סתם אבן, הם עוברים על ידו ואז ה"אבן" פוערת פה גדול ובולעת אותם.

זחל מודד
 צפורים רבות , גם לטאות, אוהבות לבלוע זחלים טעימים. זחל המודד אינו אוהב שטורפים אותו, לכן הוא מתחפש ל...גבעול! כך הטורפים אינם יכולים להבחין בו ואינם טורפים אותו.

שממית עצים
 השממית היא לטאה המתחפשת לקליפה של גזע העץ, שעליו היא חיה. כדאי לה להתחפש כי כך החרקים אינם רואים אותה ואז, כשהם עוברים קרוב אליה, פתאום - הקליפה בולעת אותם. כשהשממית מתחפשת, גם ציפורים (כמו בז), שאוהבות לטאות - אינן מבחינות בה בכלל.

צור טבלה בעל  4 טורים וארבע שורות.
בשורה הראשוניה כתוב:

מי התחפש למה התחפש מי האויב תמונה של בעל החיים

מי התחפש ? למה התחפש ? מי האויב ? חפשו תמונה של בע"ח הוסיפו לטבלה בעל - חיים או צמח המתחפש לא רק בפורים.

מטרות השפה: איסוף מידע מקטעי מידע. התלמיד ינסח את תשובותיו במילים שלו. מטרות בתחום התקשוב: תרגול כתיבה באמצעות המחשב. Word. חיפוש תמונות באתר אינטרנט.

זְבוּב הַמִתְחַפֵּשׂ לַדְבוֹרָה.

לַדְבוֹרָה יֵשׁ עוֹקֵץ וְהַרְבֵּה חַיוֹת פּוֹחֲדוֹת מֵהַדְבוֹרָה. יֵשׁ זְבוּב שֶׁאֵין לוֹ בִּכְלָל עוֹקֵץ וְלָכֵן אַף אֶחָד לֹא מְפַחֵד מִמֶנוּ. מָה עוֹשֶׂה הַזְבוּב? הוּא מִתְחַפֵּשׂ לַדְבוֹרָה וְאָז פּוֹחֲדִים מִמֶנוּ וְלֹא טוֹרְפִים אוֹתוֹ.

עכביש

עַכָּבִישׁ קָטָן חַי עַל פְּרָחִים. כַּאֲשֶׁר הוּא עַל פֶּרַח צָהֹב – הוּא בְּעַצְמוֹ צָהֹב, וְכַאֲשֶׁר הוּא עַל פֶּרַח לָבָן – הוּא הוֹפֵךְ לְעַכָּבִישׁ לבן.

 כָּךְ הוּא מַסְוֶה אֶת עַצְמוֹ, וַחֲרָקִים שֶׁבָּאִים לִמְצוֹץ צוּף מֵהַפֶּרַח לֹא רוֹאִים אוֹתוֹ וְאָז הָעַכָּבִישׁ תוֹפֵשׂ אוֹתָם בְּקַלוּת.


דג החכאי

לַדָג החכאי הַנִקְרָא גַם שֵׁד הַיָם, יֵשׁ תַחְפֹּשֶׂת מְעַנְיֶנֶת – הוּא מִתְחַפֵּשׂ לְחַכָּה. החכאי שׁוֹכֵב בְּלִי תְנוּעָה בְּתוֹךְ הַחוֹל שֶׁל קַרְקָעִית הַיָם וּמִגַבּוֹ עוֹלֶה גִבְעוֹל כְּמוֹ חַכָּה שֶׁקָצֵהוּ דוֹמֶה לַתוֹלַעַת. דָג אַחֵר רוֹאֶה אֶת "הַתוֹלַעַת" זָזָה וּבָא לִתְפּוֹשׂ אוֹתָה, וְאָז- טְרַח!!! החכאי מְזַנֵק וּבוֹלֵעַ אֶת הַסַקְרָן.

 

חרקים

הַחָרָק מֵגֵן עַל עַצְמוֹ תוֹךְ חִקוּי צוּרוֹת וּצְבָעִים, הַמוֹפִיעִים בִּסְבִיבַת הַחַיִים שֶׁלוֹ

מקלונאים – נִרְאִים בְּדִיוּק כְּמוֹ עַנְפֵי הָעֵץ הַדַקִים שֶׁהֵם יוֹשְׁבִים עֲלֵיהֶם.

הֶחָגָב הַחוּם – יִנְחַת עַל עָנָף חוּם וְלֹא עַל עָנָף יָרֹק.

לַחֲרָקִים צִבְעֵי הַגוּף זֵהִים לַסְבִיבָה בָּה הֵם חַיִים.

חֲרָקִים לֹא רְעִילִים מְחָקִים בְּצֶבַע אֶת הַחֲרָקִים הָרְעִילִים.