נאמני הסביבה 
מדי פעם שואלים אותי תלמידים בסוף יום הלימודים – "עמית , אבל איך אנחנו יכולים לעזור בשמירה על הטבע ועל הסביבה? מה אנחנו יכולים לעשות?" אני רוצה לספר לכם איך אנחנו בביה"ס "השלום" במבשרת ציון החלטנו לקחת את העניינים בידיים ולעשות שינוי קטן. אחרי הכול גם מפולת שלגים מתחילה בגרגיר קטן שנופל בהר, או כמו שאומרים בחנוכה שעבר לא מזמן – כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן. אז מה עושים התלמידים בביה"ס "השלום"? השנה החלטנו לערוך פרויקט שמירת טבע גדול בביה"ס. המזל הגדול שלנו הוא שביה"ס צמוד לשמורת טבע מדהימה – שמורת נחל חלילים (המלצה שלי – קחו את המשפחה לטיול בשמורה באביב, פשוט מקום מדהים, להצעה למסלול . במסגרת שיעורי "קרן קרב " בביה"ס, בשיעורי התכנית "חקר בע"ח בסביבתם" החלטנו לאמץ 3 פרויקטים שמטרתם היא שמירת הטבע בסביבת ביה"ס ובשמורת הטבע.
כיתות א' יעסקו השנה בשמירה על הציפורים. לקראת בואו של האביב יוצבו תיבות קינון בגדלים שונים בפינות בחצר ביה"ס ובשמורת הטבע כדי להעניק לציפורים אפשרות לקנן בתיבות אלו בנחת. כמו כן בקרוב תבנה תחנת האכלה לציפורים בחצר ביה"ס ולידה ממוקמת בריכת מים ובה יוכלו הציפורים לשתות ולהתרחץ. מתוכננת גם שתילה של עצי פרי שהציפורים אוהבות כדי להוסיף להם מזון ומקום מחבוא מטורפים, כל אלו כדי שהציפורים לא ייעלמו מאזורינו ויוכלו לאכול לשתות ולקנן בלי להשקיע הרבה מאמץ. כבר עתה ניתן לראות מגוון מאוד גבוה של מיני ציפורים בחצר ובשמורת הטבע וכיתות א' יחקרו אם נראה יותר ציפורים לאחר שנוסיף את כל המתקנים שמטרתם לעזור לציפורים.
כיתות ג' עוסקות השנה בשמירה על הקרפדה הירוקה שנמצאת בסכנת הכחדה מישראל. בגיליון מס' 144   , אפריל 2007   , סיפרתי לכם על תחילתו של הפרויקט. אז עסקו בפרויקט כיתות ו' שחקרו את הקרפדות בנחל חלילים וערכו מבצעי הצלה שהצילו מאות ראשנים ממוות בבריכות המתייבשות. כיתות ג' חזרו השנה שוב לבריכות שבנחל ( שהם בעצם גתות עתיקות ליצור יין) כדי להכין אותם לבוא הגשמים.התלמידים עבדו קשה - ניקו, אספו כמויות גדולות של זבל וסדרו את הבריכות ועתה אנו מחכים לבואן של הקרפדות. בביה"ס הכינו התלמידים מספר בריכות חורף על מנת ליצור לקרפדות עוד אפשרויות להטלת ביצים. החקר יעסוק במספר הראשנים שמגיעים לבגרות והופכים לקרפדות ומהן הדרכים לעזור לראשנים להצליח בגלגולן ולהפוך לקרפדות בוגרות.

כיתות ו' קיבלו נושא חשוב מאין כמוהו - הצלת צבי יבשה. סיפורו של צב היבשה המצוי בישראל הוא סיפור עצוב ואנחנו מנסים לייצר לסיפור סוף שמח. צב היבשה נמצא בסכנת הכחדה מישראל. לאט לאט פוחתים המספרים של הצבים שפעם ניתן היה לראות אותם בקלות בכל מקום.

הסיבה הראשונה להעלמותם היא הרס בתי הגידול שלהם – אנחנו בונים כבישים ובתים על שדות פתוחים ולצבים אין לאן לברוח. הסיבה השנייה היא גידול צבים בחצרות וגינות, מעשה שאסור על פי החוק בישראל כיוון שצב היבשה הוא מין מוגן בחוק ופשוט אסור לגדלו. תלמידי כיתות ו' צפו במשך השנים כיצד יותר ויותר קשה למצוא צבים בנחל חלילים וגל השריפות בנחל בשנים האחרונות שוודאי לא פסח על הצבים עורר את כולנו להציל את הצבים במבשרת ציון.

בסקר מהיר בביה"ס התברר שלפחות כ - 100   צבים נמצאים בגינות של התלמידים. המספר המדהים הזה גרם לכולנו לעשות מעשה ולהתחיל בפרויקט קהילתי של כל מבשרת להציל את הצבים שגדלים בתנאים גרועים בחצרות ולשחררם לטבע. לאחר דיון עם "רשות הטבע והגנים" שהוא הגוף האחראי בישראל על שמירת הטבע, החלטנו וקבלנו אישור להקים בביה"ס גרעין רבייה של 20   צבי יבשה בוגרים. מה זה אומר? בחרנו שטח מוגן וסגור שדומה לסביבה הטבעית של הצבים ובו נוכל לגדל ולתת לצבים יכולת להתרבות בקלות ובמספרים גדולים בלי סכנת טריפה של הצבונים הקטנים על -ידי עורבים ושועלים.

בצפון הארץ ישנו גרעין רבייה כזה שמצליח מאוד והחלטנו לחקור כך את חייהם של הצבים ולתרום לכך שהם לא יכחדו מישראל על ידי גידול הצבונים ושחרורם לטבע כאשר הם כבר מוגנים מטריפה. בימים אלו אנחנו עסוקים באיסוף הצבים מתושבי מבשרת. פרסמנו מודעה בעיתון המקומי ובו בקשה להביא לנו את הצבים שגדלים בחצרות וכמו כן עברנו בכל הכיתות בביה"ס וביקשנו מהתלמידים גם הם להביא את צביהם. גילינו שהמשימה איננה קלה כיוון שהילדים נקשרו מאוד לצבים ורואים בהם את חיות המחמד שלהם... " איך אני אפרד משמוליק??? " פרצה בבכי אחת התלמידות... לא פשוט.